MyFreeCopyright.com Registered & Protected

сряда, 21 януари 2026 г.

Козунак с квас и кефир в хлебопекарна











Не мисля че има нещо по-вкусно от козунак с квас и кефир. 

С локум и шоколад.

 Някак на кваса много му ходи да се съчетава с бактериите на кефира. 

Става безумие. 🥰

На всичкото отгоре е и със съвсем обикновено бяло брашно, в чувалче от 5кг.Брашно, което не носи на висока хидратация, но пък тук се справи великолепно,без сгъвания и разтягания. Само мазнината е добавена след час и 40 мин месене и втасване. Коричките са тънки, нежни и хрупкави. При тестото с мая не стават така, по-дебели и безвкусни са.

Наистина е много мек и пухкав. И безумно вкусен 😋🥰


за 1 брой козунак, в хлебопекарна:

420г бяло брашно

2  големи/L/, цели яйца и 1 белтък, жълтъка за намазване

80г захар

80г разтопено масло/добавя се по-късно /

1/4ч.л.ситна морска сол

70мл кефир

2 пълни с.л. квас, моя е по-гъст. /около 105грама беше/

настъргана кора от 1/2портокал



Всичко без маслото се слага в съда на хлебопекарната. 

Когато започна да го меси стана на трохи, затова добавих 1-2с.л. вода, или докато го събере.Всичко се омесва на програма за тесто, 1.40часа е при мен,без мазнината. Добавих я след края на програмата, пуснах я пак , докато поеме мазнината. След това се оставя на стайна температура за 12 часа. Замесих го вечерта, на следващата сутрин оформих.Разделя се на 3 части, разтеглят се леко, без да се мачкат много. В средата на всяко парче се слага локум и шоколад на едри парчета. Завива се и се усуква всеки фитил. След това се сплитат. 

1 кутия локум и 1 шоколад, нарязани с ножа на едро. 

Оставя се отново на стайна температура за 6 часа. Намазва се с жълтъка, поръсва се кристална захар и много филирани бадеми. 

Следва печене на средна степен за 1 час.
























Няма коментари:

Публикуване на коментар