Ние не сме го спирали. 😁
Може да се почва още след два дни.Всеки ден е различно вкусно.
Прясно зеле,моркови,чесън,магданоз,чайвс или зелен лук,люта чушка,исот,куркума,къри,черен пипер.
Зелето се намачква добре със сол- 2℅ от теглото му.Например 1500г зеле,30г морска ситна сол.Колкото повече се мачка, толкова повече сок ще отдели. Зависи също и от сорта на зелето. Есенното зеле пуска повече сок.
Оставя се за една нощ.После се добавят нарязаните моркови,подправки и чесъна.Размесва се добре и се натъпква в буркан или друг съд.Не се добавя вода.В зависимост от зелето и колко добре е омачкано,сока,който се отделя е достатъчен,за да го покрие.Следващите дни сока ще се увеличи още.Затваря се добре и само се притиска веднъж дневно,да се облее горния слой.След 2-3дни може да се сложи на по-хладно място.Иначе на плота,като ви е пред очите,може да се похапва постоянно😆Накрая може и да се опече,като ви стане много кисело.Най-вкусното печено зеле е това.Ще забравите за онова обикновеното само в сол.😋😆🍷
Може да променяте подправките във всеки следващ буркан. Такива, каквито ви харесват или искате да опитате. Това нарязано кисело зеле носи на люто. Тук съм добавила различни сушени люти пипери-Исот пипер, Анчо чили, Кайенски пипер,прясна люта чушка, моркови, целина, чесън, ферментираща паста от смлян червен пипер.Може и без нея. Може пресен червен пипер, нарязан на ситно да сложите.
И една част, последната, останала в буркана, сготвена с вратни пържоли 🥰
Тук са пушени свински ребра печени с такова,нарязано и овкусено кисело зеле.
Тук е по-семпло, без люти пипери, само моркови, чесън, ферментирал червен пипер и мащерка.
Няма коментари:
Публикуване на коментар