MyFreeCopyright.com Registered & Protected

четвъртък, 25 ноември 2010 г.

Мъфини със сирене

Ура!Вече си имам многоцветни хартиени формички-как няма да ги напълня с нещо! :)
Ето с какво:
4яйца
1 ч.ч.кис.мляко
1 ч.ч.непълна олио
200-250 г сирене
1 пак.ам.сода
2 1/2 ч.ч. брашно
черен сусам за поръсване
След като се разбърка добре сместта се изсипва по 1 суп.л. във всяка формичка.
Поръсват се с черен сусам и се пекат се при около 200 градуса-30-35 мин.
Да ви е вкусно!!!

неделя, 21 ноември 2010 г.

Шипков мармалад


С шипките се процедира както в рецептата по-долу,до момента в който се извлече пюрето-чисто,без семки и власинки.Слага се захар-на около 4 кг гъсто пюре сложих повече от 2 кг захар-шипките нямат собствена сладост,затова е необходимо повече захар.Вари се на не повече от 200 градуса във фурната,като се разбърква от време на време.10 мин преди да се извади от фурната се добавя 1 ч.л. лимонена киселина.Напълва се горещо в бурканчета и се обръщат с капачките надолу.



сряда, 17 ноември 2010 г.

Нектар от шипки

...Още един дар от природата,
който може да използваме за приготвяне на вкусни неща.Освен чай,от шипките може да се приготви шипков мармалад и нектар.Невероятни!!!
Ето как става това:
Напълних тенджера с вместимост 4-5 литра с почистени от дръжките и измити шипки.Заливат се догоре с гореща вода и се слагат да заврат.
След момента на завиране се варят 15-20 мин-да са меки на пипане.Похлупват се с капака и се оставят да изстинат-аз ги сварих вечерта и на другата сутрин бяха изстинали и готови за работа.Разбиват се с пасатор-не на много фино,а колкото да няма цели шипки-сместа става гъста и се разрежда с вода,за да може да мине през кухненски робот или машина за сок,за да се отделят семките и фините власинки..Водата в която са вряли не е достатъчна,затова се слага още-толкова,колкото е необходимо за по-лесно преминаване през машината.Образувалата се гъста смес се разрежда с вода до желаната гъстота за нектар и се добавя захар на вкус.Разбърква се 2-3 мин докато се разтвори захарта и се насипва в шишенца.Стерилизират се 15 мин.В резултат имаме:голяма цапаница в кухнята и много миене :),но това,което е в шишенцата си струва!От това количество-5литрова тенджера пълна с шипки-се получи около 5 литра гъста каша.
След разреждането с вода и добавянето на захар(според моя вкус използвах около 1кг и половина захар),се получи 11 литра нектар.
Добавянето на захар и вода води до тази бяла пяна отгоре и в шишенцата,но не бива да ви притеснява защото след стерилизиране изчезва.
Мисля че ще ви хареса!Да ви е сладко!

вторник, 9 ноември 2010 г.

Маринована туршия с цвекло

Имах огромното желание да сложа цвекло в туршия,не бях опитвала.
Оказа се че е много вкусно :)не само цвеклото а и сока който се получава.От комбинацията на няколко рецепти се получи тази прекрасна маринована туршийка :)
           Ето какво използвах:
1-2 глави карфиол
2 малки глави цвекло
1 червено зеле
1 алабаш
листа целина
           Марината за 1 трилитров буркан:
20 пълни суп.л.захар
12 с.л. отръскани сол-почти равни
10 с.л. олио
700 мл вода
700 мл оцет
15-16 зърна черен пипер
1 дафинов лист
     Всички зеленчуци се нарязват на дребно-алабаша и карфиола,цвеклото и червеното зеле на ивички.


На дъното на 3-литров буркан се слагат листа целина и се нареждат зеленчуците отгоре.От тези количества напълних 2 буркана.След като са готови се приготвя маринатата,защото се изсипва гореща и се затваря буркана,без да се стерилизира.
Всички продукти за маринатата се слагат да заврат-без оцета.Разбърква се,опитва се и според вашия вкус ако имате нужда от още захар-добавете.Солта е достатъчна.Оставя се 1-2 мин да поври,сваля се от котлона и се добавя оцета.Веднага се изсипва върху зеленчуците и се запечатва добре.Обръщат се с капачките надолу и се оставя така докато изстинат.
Почти докато се изсипе горещата марината-започва да се оцветява от цвеклото.След няколко дни всичко е почти еднакъв цвят.Бурканите се обръщат по 1-2 пъти на ден.

Резултатът е тъмно червена много вкусна течност и розови хрукави зеленчуци :)Аз изчаках седмица и беше готова за консумация:

неделя, 7 ноември 2010 г.

Мляко с ориз на фурна


ПРОДУКТИ:
1 ч.ч. ориз
2 ч.ч. вода за ориза
1 1/2 ч.ч. захар
2 с.л. безцветно нишесте
4 жълтъка
6 ч.ч. прясно мляко
ванилия
*1ч.ч=250 мл
ПРИГОТВЯНЕ:
Ориза се измива и се сварява с водата и щипка сол.Трябва да поеме цялата вода.В тенджерата с ориза се добавя прясното мляко и захарта и се разбърква.Отделно се смесват нишестето с жълтъците и малко от прясното мляко.Добавя се към ориза + ванилията и се разбърква добре.Слага се отново на котлона,но не да заври а да се затопли.Насипва се в огнеупорни купички,нареждат се в тава и се пекат на водна баня около 1 час на 190-200 градуса-като се зачерви отгоре е готово.Като изстине се стяга още.
Рецептата е адаптирана от тук.Много вкусно нещо!Добър апетит!

Масло от Жасмин




Жасминът е нежен цветен аромат с много разновидности. Неговият аромат е вероятно най-възхваляваният...Той е бил описван като райски аромат, екзотичен, изящен, силен, сетивно богат, изключително чувствен, интензивен, леко упоителен, с плодови подтонове, примамлив, сладък и топъл. Цветовете на жасмина са много нежни, но той често е определян като Kраля на ароматите или Kраля на етеричните масла.
 Широко разпространен като най-екзотичният и прекрасен от всички аромати, жасминът е бил централен в парфюмената индустрия през вековете. Оттук идва и изразът „няма парфюм без жасмин”. Цената му е много висока, но дори и много малко количество от масло от жасмин може да допринесе за пълнотата на парфюмен аромат или за ароматерапевтична смес. Почти универсално харесван, жасминът събужда спомени за лятна вечер и нежен бриз, издига духа, релаксира тялото и разрушава емоционалните бариери и окуражава интимността.
Жасминът действа силно на психическо и емоционално ниво,  имайки силно ободряващо действие върху настроението. Въпреки, че обикновенно жасминът е определян като релаксиращ и успокояващ аромат, има изследвания, които показват че жасминът повищава бета ритмите на мозъка, което се свързва с  умствена будност. Жасминът повдига духа, успокоява се автономната нервна система, докато съзнанието остава чисто и будно.

 Според Даниел Риман (в "Библия на ароматерапията") маслото от жасмин не играе особенна роля в ароматерапията, но "несъмнено уханието му е толкова прекрасно, че самото вдъхване може да влияе благотворно на настроението". Според него също жасминът трябва да се държи по-далеч от спалнята, защото действа стимулиращо и ще ви държи будни. Странното е обаче, че жасминът се включва и в някой ароматерапевтични рецепти срещу безсъние и за успокоение. Изглежда, че хората реагират различно на съставките, съдържащи се в цветовете му.

Направете си жасминов чай, разпръснете етерично масло с дифузер във въздуха или го разтворете в масло носител, например бадемово масло и се масажирайте с него - открийте как този противоречив аромат действа на вас и му се наслаждавайте. Със сигурност няма да останете безразлични!Източник

През XVIII век жасминът е пренесен в Европа. В Средиземноморието неговите цветове са възприемани като кралски символ и привилегия. И това вероятно е така, поради изключително трудоемкия начина за добиване на жасминовото масло – от 1000 килограма цветове се получава само един литър от ароматния концентрат. А цветовете се берат само нощем. В поезията жасминовият цвят символизира самата нощ и тайните, които тъмнината може да скрие и само луната може да види. Синоним е на загадъчност, спомен, очакване…
Известно е, че Клеопатра успяла да съблазни Марк Антоний освен всичко друго, и благодарение на опияняващия аромат на това масло, което тя ползвала по време на деловите срещи с него. 
Ароматът му стимулира творческата дейност, подпомага увереността и укрепва достойнството. От друга страна успокоява, има антистрес въздействие и укрепва съня.
И днес, както и в древността, жасминовият аромат се смята за афродизиак. Парфюм, който разнася уханието си в милиони женски будоари в света и във времето, доказал неизменната истина – жасминът е важна част от изкуството на флирта.
В парфюмите жасминовият цвят се използва като основна, базова нотка. Комбинира се добре с аромата на лайката, цитрусовите масла и розата.
В бялата козметика присъства в продуктите за чувствителна и суха кожа.
В ароматерапията жасминовият цвят се използва при повишена тревога, кашлица, главоболие, намалено самочувствие и ниска себеоценка.
Маслото от жасмин е едно от най-скъпите на света - за получаването на 13 мл масло, е необходимо да се съберат ръчно повече от триста цвята жасмин.
    В съставът му влизат много ценни компоненти  - жасмон, индол, бензилацетат, линалол, линалилацетат, метилантранилат, обуславящи различните аспекти на въздействие на организма. Ароматът на маслото е пикантен, с еротични нюанси. Това е аромат на лекотата, благополучието, доброто настроение. Маслото от жасмин,  даже и в 10% концентрация влияе положително на нервната система – стимулира дейността на главния мозък, отстранява депресия, апатия и безразличие. Създава чувство на увереност и оптимизъм.
 Маслото великолепно помага при постменструален синдром,  гинекологични заболявания, нормализира менструалния цикъл, отстранява даже родилни болки. Стимулира лактацията.
 То влияе положително на ендокринната система на човека, стимулира отделянето на хормоните инсулин, тироксин и триодтиронин, повишава нивото на кортизол и полови хормони. Силен афродизиак. Еротичното въздействие на маслото е изразено в усилване на половото влечение, отстранява фригидност, импотенция и преждевременна еякулация.
 В козметиката маслото от жасмин се използва за обогатяване на козметични средства, предназначени за суха и чувствителна кожа. Маслото увеличава еластичността на кожата, спомага за отстраняване на белези и стрии, отстранява дерматити, екземи, алергични обриви, има подмладяващ и освежаващ ефект, леко избелва кожата.
 Укрепва имунитета. Подобрява кръвообращението, премахва спазми, ефикасно при заболявания на дихателната система. Следдните изследвания говорят за висока антииоксидантна, антиканцерогенна и радиопротекторна активност на маслото. Масло на средната нота.
 Енергетика на маслото: жасминът е символ на романтиката и любовта. Това е женски аромат. Той отстранява фригидност и усилва чувствеността. Разкрепостява свенливите натури, усилва взаиморазбирането на партньорите.Възстановява аурата. Аромат за познание на Висшата Реалност. Възвръща вярата в собствените сили. Премахва болката от минали събития, предателство, непреодолима загуба и т.н., приглушавайки безполезните емоции.Позволява постигането на дълбока релаксация. Представлява емоционален "антисептик", отстранява емоционални зарази, непродуктивни мисли, депресивни състояния, тревожност, отчаяние. Дарява светли, оптимистични емоции.
 Основни свойства: стимулира дейността на главния мозък; повишава половата функция; оказва имуномодулиращо действие; проявява антиканцерогенно действие, действа като радиопротектор; има висока антиоксидантна активност; повишава понижените концентрации на тироксин, кортизол, прогестерон, естрадиол, тестотерон; нормализира пониженото съдържание на инсулин, тироксин, триодтиронин.
Понижава артериалното налягане. Отстранява прегракналост, загуба на гласа. Използва се като обезболяващо при остехондроза, невралгии. Нормализира работата на щитовидната жлеза, премахва болезнеността при менструация, разнася възпалителни процеси на половите органи. Премахва фригидност, способства лекото протичане на бременноста. Отстранява сухостта и петна по кожата. Маслото от жасмин е ефективно при екзема
 Показания за приложение: понижена умствена и физическа работоспособност; импотенция и фригидност; хронични възпалителни заболявания; профилактика на отоци; малки радиационни поражения; екзема, дерматити; хипотиреоз и хепиртиреоз; захарен диабет; ОРЗ, грип, пресипнал глас; депресия и безсъние; дисменорея (болезнени менструации), ПМС, дисфункция на яйчниците; суха, чувствителна, раздразнена кожа;

Евкалиптово масло

Евкалиптовото масло се получава от растящото, предимно в Австралия, вечнозелено евкалиптово дърво (Eukaliptus globulus), което достига височина до 25 м.
Свойства:
Евкалиптовото масло е един от най-популярните съставни елементи на различни препарати против кашлица или освежаващи дъха (дражета, пасти за зъби, капки, сиропи). Притежава антибактериално и антибирусно действие. Използва се при лечението на всякакви инфекции на горните дихателни пътища, на кашлица, бронхит, възпалени синуси, хрема, а също и при възпалителни процеси по кожата. Противовъзпалителното и болкоуспокояващо действие определя използването му при артритни и ревматични болки. Дава добри резултати при масажиране на уморена мускулатура. Поради приятния си успокояващ аромат се употребява почти винаги в препарати, предназначени за деца. То е ефикасно средство при главови въшки. Укрепва имунната система.
Употреба:
За масаж: при различни видове грип, простуда, кашлица, бронхит, ревматизъм, мускулна и психическа умора.
За бани: при различни видове грип, простуда, кашлица, бронхит, ревматизъм, психическа умора, кожни възпаления, въшки.
За компреси: при кожни възпаления, ревматични болки.
За инхалации (ароматерапевтична лампа): при различни видове грип, простуда, кашлица, бронхит, психическа умора.Източник

Действие: антисептично, антиспазматично, обезболяващо, дезодориращо, диуретично, понижаващо кръвната захар, отхрачващо, активиращо умствената дейност, бактерицидно, противовирусно, дезинфекциращо, противовъзпалително, ранозаздравяващо, регенериращо, температуропонижаващо, имуностимулиращо, против насекоми и неприятни миризми.
Показания: бронхит, ангина, ларингит, кашлица, трахеит, астма, пневмония, грип, простуда, тонзилит, фарингит, синузит, възпаление на носните пазви, хрема, отит, екзема на външния слухов проход, изгаряния, повишена кръвна захар, камъни в жлъчката, херпес, мигрена, главоболие, бяло течение, рани, стрес, меланхолия, умствена умора, невралгия, ревматизъм, акне, измръзвания, пърхот, стоматит, мастит, против ухапвания от насекоми, отблъсква комари, домашни мравки.
Противопоказно за епилептици, бременни и кърмачки, деца, както и хора с индивидуална непоносимост към евкалиптово масло.
Вътрешен рием - под лекарски контрол !
Начин на приложение:
Етеричното евкалиптово масло омекотява действието, което неутрализира агресивните компоненти на неразредени етерични масла от салвия, бял равнец, чубрица, маточина.
Отстранява изгаряния от попадналите чисти етерични масла врху кожата.  Целесъобразно е при първите  външни котакти с непознати масла да се добавят в сместа 1-2 капки евкалиптово масло.
Инхалация: при суха кашлица - по 1 капка мащерка, евкалипт, лавандула, розмарин или по 2 капки евкалипт, лавандула, чаено дърво в 1 чаша топла вода за 3-5 минути.
Гаргара: при простуда, ангина, ларингит, фарингит, хроничен тонзилит - на 1 чаша топла вода 2-3 капки евкалипт, предварително накапани върху захар, сода, сол или мед.
Разтривки: ри артрит и ревматизъм с масажно масло от 50 мл бадемово масло по 10 капки евкалипт и камфорово масло с 15 капки розмарин. При ангина - на 50 мл базисно масло по 10 капки евкалипт и мащерка се втрива в областта на бронхите и гърлото. При мускулни болки по 15 капки от евкалипт, лавандула и мента на 50 мл базисно масло.
Намазване: при фрактури, карбункули, абсцес - със смес от 1 капка евкалипт и 1 с.л зехтин. Смес от 1 с.л зехтин с по 2 капки от евкалипт, машерка, лавандула: при главоболия и мигрена - разтриване на челото и слепоочията; при хрема сместа се втрива в областта на носа и гърлото; при простуда, ангина и бронхит - намазване върху и под носа, под челюстите / по 10 пъти от средата на брадата до ушите и обратно /, над трахеята, бронхите, гърба.Източник

Масло от Розмарин

Маслото от розмарин се получава от листата и клончетата на розмариновия храст (Rosmarinus officinalis L.), диворастящ и отглеждан в средиземноморските страни и на юг от Русия.
Свойства:
Розмариновото масло е прекрасно тонизиращо средство, афродизиак, а също – антисептик и болкоуспокояващо средство. Използва се при умора, старчески страдания, сексуално безразличие (хладина), нарушения на паметта, апатия, нарушения функциите на нервната система (епилепсия, паралич), сърдечни заболявания, колебания в артериалното налягане, задържане на течности, целулит и разширени вени. Като болкоуспокояващо средство дава отлични резултати при главоболия от различен произход, мигрени, ревматични, артритни и мускулни болки (атрофия, умора), гръбначни и стомашни болки. Регулира менструалния цикъл и предотвратява прекомерната влагалищна секреция. Като силен антисептик се употребява при инфекции на дихателните пътища, кашлица, бронхит, и особено при кожни заболявания (пърхот, оплешивяване, рани). Дава резултати при гастритни нарушения, колики, камъни в пикочния мехур, стомашни разтройства. Укрепва имунната система.
Употреба :
За масаж: при физическа и умствена умора, нарушения на паметта, нарушения на функцията на нервната система, епилепсия, паралич, умствено напрежение, сексуален хлад, колебания в артериалното налягане, нарушения на сърдечната дейност, целулит, разширени вени, менструални нарушения, прекомерна влагалищна секреция, главоболия, мигрени, мускулни болки от различен произход, ревматизъм и артрит, грип, астма, хроничен бронхит, кашлица.
За бани: при физическа и умствена умора, нарушения на паметта, нарушения на функцията на нервната система, епилепсия, паралич, умствено напрежение, сексуален хлад, колебания в артериалното налягане, нарушения на сърдечната дейност, целулит, разширени вени, менструални нарушения, прекомерна влагалищна секреция, главоболия, мигрени, мускулни болки от различен произход, ревматизъм и артрит, грип, астма, хроничен бронхит, кашлица, кожни инфекции, пърхот, оплешивяване, трудно зарастващи рани.
За компреси: при пърхот, кожни инфекции, оплешивяване, рани.
За инхалации (ароматерапевтична лампа): при физическа и умствена умора, нарушения на паметта, нарушения на функцията на нервната система, епилепсия, паралич, умствено напрежение, сексуален хлад, колебания в артериалното налягане, нарушения на сърдечната дейност, целулит, разширени вени, менструални нарушения, главоболия, мигрени, грип, астма, хроничен бронхит, кашлица.Източник
Древните смятали розмарина за вълшебна билка, която прогонва болести и зли духове. Използвали го за мехлем при труднозарастващи рани и масло за инхалация при простуда и за масажи. Известно е, че още френският крал Луи XIV излекувал ревматизма си с всекидневни масажи с розмари-ново масло и зехтин. В средновековна хроника, написана от маркиз Дьо Севиние, се казва: „Розмариновото масло е божествено, то омайва и прогонва тъгата."

Днес науката е установила, че маслото и настойката от тази билка действа укрепващо, тонизиращо, противовъзпалително, спазмолитично, жлъчогонно и диуретично. Розмариновото масло се препоръчва за инхалации и разтривки при сърдечна невроза, нервни болести и преумора, мускулни схващания и стомашни болки, френският лекар Амброаз Пере е открил, че розмаринът засилва паметта и е чудусен афродизиак.

Розмаринът присъства и в рецептите за енергизиращи бани.
Направете си удоволствие с една от тях:
За разкоша са ви необходими 3 капки масло от розмарин, 2 капки масло от лимон, 2 капки масло от тамян. С тази смес капнете в топлата вода и се потопете. Масло може да получите и в домашни условия - накисне-те розмарина в растително масло за няколко часа, загрейте и прецедете през марля. Ще се почувствате силни и свежи. Източник
Действие: антисептично, болкоуспокояващо, спазмолитично, отхрачващо, диуретично, предотвратяващо косопад, активизира умствената дейност, тонизира, повишава кръвното налягане, стимулира сърдечната дейност, възбужда апетита, намалява секрецията на мастните и потните жлези, афродизиак.
 
Показания: при нарушено кръвообръщение, вагинални течения, импотентност, нарушения в сърдечния ритъм, болки в сърцето от функционално естество, сърдечна слабост, ревматизъм, умствена умора, постстресови състояния, артрит, подагра, главоболие, мазна кожа, акне, косопад, пърхот, рани, изгаряния, екзема, дерматит, форункул, карбункул, грип, простуди, кашлица, хемороиди, влошен апетит, спастичен колит, метеоризъм, предменструален синдром.
 
Противопоказно за епилептици, хипертоници, кърмачки, бременни и деца, както и за хора с хипертензия и индивидуална непоносимост към розмарин. Не се препоръчва да се използва в помещенията, където има животни, т.к то предизвиква агресивност и страх при тях. Вътрешен прием - под лекарски контрол.
 
Начин на приложение:
 
Аромалампа: при умствена умора 3 капки лавандула, 1 капка мента, 2 капки розмарин или 4 капки розмарин, 2 капки лавандула, 2 капки лимон. При нервно напрежение, депресии - 4 капки лимон, 2 капки розмарин, 2 капки лавандула.
 
Инхалация: при полипи -  в 2 литра  вода се слагат 5 капки розмарин за 10 минути. При възпаление на горните дихателни пътища - по 1 капка от мащерка, евкалипт, лавандула, розмарин - в една чаша топла вода за 5 минути.
 
Масаж: за стимулиране на кръвообръщението, при целулит, болки в муслкулите и ставите - 20 капки розмарин на 50 мл базисно масло. При разширени вени и хемороиди - в хидратиращ крем се поставя по 1 капка масло от лимон и розмарин. Засегнатите участъци се мажат 1-2 пъти дневно. При простуди - 20 мл бадемово масло се смесват с по 2 капки масло от мащерка, розмарин и лимон.
 
Други: при импотентност - седяща вана с 8-10 капки розмарин, затопля и подобрява кръвообръщението в мъжките полоеви органи. При вагинално течение се приготвя смес от 10 мл бадемово масло с 10 капки розмарин, като на превръзка се накапват от 7 до 10 капки от сместа.
 При запек за нормализиране дейността на червата - масаж на стомаха по посока на часовниковата стрелка с масло от розмарин. За мазна и склонна към възпаление кожа  - в 50 гр крем 3 капки лимон, 2 капки розмарин.Източник
 
 
 

Масло от чаено дърво

Това е етерично масло, което се получава чрез дестилация с водна пара на листата на храста Melaleuca alternifolia, диворастящ вид в Австралия и околните острови. Безспорен лидер сред етеричните масла. Обикновено има много блед златист цвят и свеж, подобен на евкалипт аромат. Съчетанието на полезните му съставки го прави уникално.
Често това масло се нарича „медицински кабинет в бутилка”. Ефективно е срещу бактерии, гъбички, вируси и стимулира имунната система.
Ето 20 начина, по които можете да използвате тази магическа формула за здравето и дома си. Но преди това трябва да бъдете сигурни в две неща - трябва да се съхранява в тъмна бутилка с капкомер. Това ще предпази маслото от действието на светлината. Не се приема през устата.
За здраве: За лечение на акне;
Против гъбички на краката, екземи, инфекции. Можете да добавите от маслото във вода и да поставите краката си за известно време в разтвора. След това ги избършете хубаво;
Като антисептик при изгаряния;
Против вируси - намалява симптомите на грип и простуда. Капвайте по няколко капки във ваната. Това ще убие и неприятните миризми;
За инхалация - добавете го във вряща вода и вдишвайте парите. Има прекрасно действие при хрема;
Няколко капки в шампоана правят чудеса за косата;
За успокояване на болезнения синузит;
Против пърхот и сух скалп;
За ароматерапия;
Гаргара - смесете вода, с малко от маслото и сода и направете гаргара. Не трябва да поглъщате течността;
За облекчаване на болките в ставите и мускулна треска - масаж с масло от чаено дърво;
15 капки в литър вода могат да бъдат ефективно средство против насекоми;
Винаги носете с вас шишенце масло от чаено дърво на почивка и къппинг. Действа безотказно при ухапване от насекоми;
Почистете кожата след депилация с тоник от чаено дърво за облекчаване на раздразнението;
Подходящо е за грижи за интимните части (при вагинални възпаления и цистит).
За почистване:
2 чаши вода и две супени лъжици от маслото - универсален почистващ препарат. Можете да добавите и малко течен сапун;
Ако към този разтвор добавите веро, чиниите ви ще бъдат чисти, блестящи и ароматизирани;
Няколко капки в пералнята правят чудеса;
За контролиране на мухъла;
Пръскайте от маслото по столове, седалките в колата и други места, използвани от много хора, за да убиете микробите.Източник


Терапевтични свойства

  • С ясно изразен антивирусен ефект - доказан чрез лабораторни тестове в in vitro среда. Опитът показва, че маслото от чаено дърво действа особено благоприятно при лечението на простудни заболявания, херпес, ангина, грип, цистит.
  • Силен антисептик - 8 пъти по-силно от карболовата киселина и 12 пъти от фенола.
  • Бързо облекчава болките в ставите.
  • Използва се при терапия срещу патогенни микроорганизми, най-вече Staphylococus, но се оказва активен и срещу Propionibacterium acnes, Beta haemolytic streptococcus, Klebsiella pheuraoniac, Citobacter spp., Pseudomonas aeriginosa, Candida albicans.
  • Добре изразен противогъбичен ефект.
  • Силен имуностимулатор.
  • Лекува успешно хемороиди.
  • Прилага се при лечение на различни рани, ухапвания, изгаряния, акне, раздразнена кожа след депилация.
  • Редуцира тревожността и напрежението, подобрява работоспособността и повишава концентрацията.
  • Маслото от чаено дърво може да се използва дори и за дезинфекция на въздуха.

Здравословни рискове при изплзването на етеричното масло

Не е желателно маслото да се използва от пациенти,страдащи от епилепсия и ниско кръвно налягане и при бременност. Знаете ли кои са основните правила за използване на етерични масла:

  • Винаги правете тест на кожата, преди да използвате ново етерично масло. Можете да нанесете капчица от него на вътрешната част на китката и ако след 24 часа няма никаква реакция и промяна на кожата, можете да използвате маслото.
  • Винаги използвайте масло, разтворено в "носител" (това са типични растителни масла, базирани на триацилглицеридите, които разтварят етеричните масла и ги правят годни за употреба). Защото голяма част от етеричните масла са силно концентрирани, а някои от тях са дори  киселини.
  • Никога не използвайте етерично масло върху бебе, независимо в какъв разтвор.
  • Повечето от етеричните масла не могат да се използват върху деца, изключение правят маслото от чаено дърво и лавандула, които са доказано безопасни.
  • Задължително преди употреба на маслото се запознайте с неговите характеристики. Някои масла могат да бъдат опасни за хора с определени здравословни проблеми и състояния, като бременност например.
  • И най-вече - не разчитайте само на ароматерапията за лечението на различни заболявания.Източник
Още приложения на маслото от чаено дърво:
  • Ароматична лампа – 5 капки от маслото са достатъчни, за да променят ефира в помещението. Може да комбинирате с масло от лимон, лавандула, бергамот и мушкато.
  • Ароматичен медальон – достатъчни са 1-2 капки на него.
  • Вана – във водата се слагат 8-10 капки. Наслаждавайте се на ваната минимум 10 минути.
  • Инхалации – можете да пръснете няколко капки от маслото върху възглавницата си, както и на носна кърпичка, която от време на време да миришете. Парна инхалация с масло от чаено дърво може да си направите като прибавите 5 капки от него в вряща вода. След снемане от огъня, главата се покрива с кърпа, парите се дишат 5-10 минути.
  • Компреси – във водата се слага масло, мокри се тензух, който след това се налага върху засегнатото място.
  • За масаж – концентрацията на маслото трябва да бъде 2-3 %, най-много до 5 %. Затова към 100 мл в основата се слагат 50 капки от маслото от чаено дърво.
  • В чист вид маслото се нанася с върха на пръстите или с пръчица (клечка за уши). В такъв вид се използва при акне и херпес.
  • Изплакване на устата – на 200 мл топла кипната вода се слагат 5-10 капки от маслото на чаеното дърво. Този разтвор е подходящ за изплакване на устата и гаргара при заболявания на устната кухина и дихателните пътища или при лош дъх от устата.   Не се препоръчва при индивидуална непоносимост и бременност. Маслото не се приема вътрешно и трябва да се пазят лигавиците при използването му.Съхранява се на стайна температура в стъкло.Източник
 Действие: активизиращо умствената дейност, успокояващо, изпотяващо, имуностимулиращо, противосърбежно, антисептично, противовирусно, противооточно, противогъбично, обезболяващо, ранозаздравяващо, инсектицидно, успокояващо болките в ставите, предпазващо от кариес.
Показания: при понижена умствена активност, грип и простуди, херпес, гъбични инфекции, рани, циреи, хемороиди, кожни язви, акне, сърбежи, изгаряния, мазна кожа, брадавици, пърхот, кървене на венците, зъбобол, цистит, афти, ухапвания от насекоми, дезинфекцияна помещения.
Противопоказно за епилептици, хипертоници, бременни, кърмачки, деца и хора с индивидуална непоносимост към чаено дърво. Вътрешен прием - под лекарски контрол.
Начин на приложение:
Инхалация: при грип, хрема - на 2 литра вряла вода за 10 минути - 2 капки чаено дърво, 2 капки мента. При суха кашлица - по 2 капки евкалипт, лавандула, чаено дърво в 1 чаша топла вода за 5 минути.
Гаргара: при простуда, ангина, ларингит - в 1 чаша топла вода се разтварят 2 капки чаено дърво, накапани върху 1 супена лъжица сол.
Капки за нос при синузит, алергичен ринит - 15 мл бадемово масло с 3 капки чаено дърво - по 1-2 капки от сместа по 1 път дневно, във всяка ноздра.Източник

Етерично масло от черен сусам (Nigella Sativa)


- Влияе благоприятно за повишаване на имунитета.

- Способства за намаляване на риска от онкологични заболявания.

- Подобрява състоянието на кожата.

- Спомага за укрепване на стената на кръвоносните съдове.

- Намалява възпалителните процеси.

- Увеличава лактацията при кърмачки.

- Подобрява функцията на дихателната, кръвоносната, отделителната, храносмилателната и имунната система като цяло.
Тайната на Тутанкамон-Египетската Нигела Сатива е продукт използван още в дълбока древност.Открит е в гробницата на Тутанкамон,което показва важното му значение в медицината на Древен Египет.Представлява масло от черен сусам,посевна челебидка.Съвременните научни изследвания установиха научния му състав,на който се дължат уникалните му свойства-съдържа повече от 100 активни съставки.Те обуславят ефекта върху дихателната,кръвоносната,храносмилателната.отделителната и имунната система.Много добро действие се наблюдава при бронхити,астма,различни алергични състояния.Увеличава лактацията при кърмачки.Силното противовъзпалително действие обуславя използването му при ревматични и простудни заболявания.Стимулира имунната защита и синтеза на имуномодулатори(интерферон,бетаферон и др.)Има много добър ефект при различни кожни заболявания-акне,псориазис и екземи.Има антисклеротично и съдоразширяващо действие.Силен антиоксидант,който унищожава свободните радикали в организма.Има и антиканцерогенно действие.Източник

Начин на приемане:3-4 капки масло в 1 ч.ч. вода-2 пъти на ден-вътрешно.
Външно:В кожата се втрива с масаж-при екзема и  пърхут.
При синузит се втрива една капка 2 пъти на ден.
Използва се още при хрема,кашлица,хемороиди.

събота, 6 ноември 2010 г.

Крем-супа от карфиол с грах


ПРОДУКТИ:
половин голяма глава карфиол
2 малки картофа
1 глава лук
1 с.л. домашна вегета
1 ч.ч. прясно мляко
1 ч.ч. грах
1 с.л. сушен лук
черен пипер на вкус
ПРИГОТВЯНЕ:
В олио се запържва за кратко домашната вегета с лука нарязан на 4.Слагат се картофите на кубчета и карфиола на розички,заедно с по-твърдата част,нарязана на кубчета.Заливат се веднага с гореща вода,колкото да ги покрие и се оставят да поврат за около 15-20 мин-омекват бързо.Оставят се да изстиине леко и се пасира с пасатора.Слага се млякото,разбива се с пасатора и пак се връща на котлона.Слага се граха(използвах грах от фризера) и сушения лук и се кипва за 1-2 мин и е готова.Подправя се с черния пипер.Супата става изключително бързо и е много вкусна.

петък, 5 ноември 2010 г.

Чай от джинджифил

Чаят от джинджифил е напитка,която присъства в източната кухня.Може да се използва и за отслабване,но в сезона на есенните настинки е нещо,което може да ни помогне да останем здрави.
Според аюрведа джинджифилът принадлежи към горещите продукти, които, стимулират кръвообращението и ускоряват метаболизма на организма. Помага и за запазване на свежия и младежки вид на кожата.
Корен от джинджиил може да се купи в по-големите магазини и да се съхранява в хладилник повече от месец. Коренът може да се нареже на тънки ивички с остър нож, може и да се настърже. За 24 часа може да се приеме корен с големината на малка слива и 2 литра вода.
 Много добре се съчетава със зелен чай, лимон и други билки като маточина, мента или да добавите 1-2 карамфилчета или сушени боровинки. Хубаво е да се приема през деня след извършване на активно движение, след занимания с йога, но не и вечер, защото действа ободряващо.
Основната рецепта е да се сложи да заври 2 литра вода и добавете около 1 с.л. нарязан на ситно джинджифил. Когато заври отсранете от огъня и съхранявайте в термос. Можете да го носите през целия ден с вас. Ако искате да отслабнете пийте от този чай 30 мин преди ядене.
Хубав чай се получава, ако залеете 1 с.л. нарязан на ситно джинджифил с 2 литра вода и го оставите така за една нощ. На сутринта го сложете да заври и оставете да ври около 15 мин. Оставете чая да се охлади и добавете прясно изцеден лимонов сок и мед на вкус.

Ако сте настинали и искате да се преборите с кашлицата има един много бърз вариант – смесете 1 с.л. мед с 1/2 ч.л. джинджифил на прах и добавете малко нарязана на ситно лимонова кора. Изяжте го на малки хапки. Определено ще се почуствате по-добре.
снимка

вторник, 2 ноември 2010 г.

Леки кексчета с овесени ядки и оризово брашно

Тези кексчета са без яйца,с овесени,орехови и кокосови ядки.Необходими са:
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. кис.мляко
1 ч.л. хл.сода
1/2 ч.ч. олио
4 с.л. овесени ядки
4 с.л. кокосови стърготини
4 с.л. орехови ядки
4 с.л. оризово брашно
2 ч.ч. брашно
по-течно сладко или мармалад
ПРИГОТВЯНЕ:
В купа се разбъркват кис.мляко със содата,захарта,олиото,овесените ядки,кокоса,орехите и оризовото брашно.Сместа се разбърква добре и се оставя за 25-30 мин.да набъбнат ядките и оризовото брашно.Най-накрая се слага бялото брашно,разбърква се добре и се изсипва във формички за кексчета.

С лъжичка се правят по няколко дупки и се слага сладкото или мармалада.
Пекат се за 25-30 мин в умерена фурна.


Оставят се надалееече да изстинат.....И се хапват сладко! :)
    Да ви е вкусно!

понеделник, 1 ноември 2010 г.

Сок от Цвекло

С тази публикация откривам нов раздел-какво може да сложим във фризера.
Не помня къде точно прочетох за това,но ми се стори много удачно и практично-да се замрази сок от цвекло.
Използва се сока,който се е отделил при варене на цвеклото-изстинал.Напълва се в торбички за лед и се слага във фризера.След това се  използва за подсилване и подправяне на различни супи,ястия,сосове-директно както си е ледено кубчето.Или ако се разтопи-ще е много ефектно в някоя светла крем-супа.Не винаги може да имаме под ръка цвекло или сока му,така че това е един много удобен начин да го ползваме по всяко време.За качествата на цвеклото мисля че не е нужно да говоря ;)

През Ноември



 Ноември

1. Началото на Ноември в по-южните райони се сее предзимно грах и бакла.

2. Дорязва се късното главесто зеле и броколито.

3. Продължава прибирането на брюкселското зеле.

4. Засаденото зеле, маруля и главеста салата за ранно производство, които ще презимува на открито, се окопават в началото на месеца.

5. Продължава прибирането на марулята, главестата и листна салата за есенно производство.

6. Прибира се спанакът засят през Август за есенно производство.

7. Продължава изваждането на есенните моркови.

8. Листния магданоз се реже през цялата зима. Кореноплодния е крайно време да се извади.

9. Продължава изваждането на кореноплодната целина и салатното цвекло.

10. Кореноплодите на пащърнака се вадят късно през Ноември.

11. Може да започне форсирането на салатната цикория - витлуф.

12. Манголдът дава листа и през зимата. Загърля се с почва, за да презимува.

13. Изваждат се репичките засети през Септември.

14. В началото на Ноември все още могат да се засаждат едър арпаджик и зимен чесън за ранно пролетно производство на зелен лук и зимен чесън.

15. Насаждението от джоджен се подготвя за зимуване.

16. Ако през Октомври не са положени грижи за разсада и насажденията от аспержа, се прави сега.

17. Довършват се торенето на градината, дълбоката обработка на почвата, прибирането и дезинфекцирането на инвентара, почистването на парниците.

18. Подготвя се пресен оборски тор, който ще се използва за биотопливо на парниците.

19. Грудките на Гладиоли се приготвят за зимуване. Всички болни и повредени грудки се отстраняват, останалите се обеззаразяват.

Складовото гниене при луковиците и грудките е последствие от недобро съхранение.

20. Ако не сте осигури зимна защита на растенията през Октомври, все още не е късно.

21. Намалете до минимум моравата. Окосете я през Ноември. Покрийте я с 4-6см почва, за да я предпазите от замръзване.

22. Ако прогнозата предвижда студена зима, покрийте растенията в алпинеума с рехав слой елхови съчки.

23. Всички растения в езерната градина се прочистват в началото на Ноември и при нужда се покриват.

24. Щом листата опадат, почвата под декоративните храсти се прекопава.

25. Края на Ноември можете да започнете с рязането на декоративните дръвчета.

26. И през Ноември не бива да занемарявате грижите за стайните растения.

Осигурете им светлина и умерена постоянна температура.

Камелиите по това време са отрупани с пъпки. Цъфтят най-добре при няколко градуса над нулата.

27. Края на Ноември можете да внесете на малко по-топло и първите Зюмбюли и Лалета в саксии.
Източник:В помощ на градинаря

Цвекло



Кореноплодите му съдържат средно 88% вода, 1,2% белтъчини, 9,3% въглехидрати, 0,9% минерални соли (калий, калций, фосфор, желязо, сяра, йод), малки количества витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12.
Благодарение на наличието на калиеви соли, сяра, фосфор и магнезий ускорява процесите на обмяна на веществата в организма.
Червеният му цвят се дължи на багрилните вещества, от групата на антоцианите.
Заради хлорофила, който съдържа, е неотменна съставка в менюто на страдащите от анемия.
Парадоксален е фактът, че въпреки наличието на захари червеното цвекло е полезно за консумация дори от диабетици. То подпомага асимилирането на хранителните вещества и ускорява изхвърлянето на токсините.
Изцеденият сок (от 100 до 300мл на ден) подобрява общото състояние на организма.
Особено полезен през зимните месеци е коктейлът от сок от червено цвекло, ябълки и изцедени лимони, истински букет от витамини. Той е подходящо защитно средство против тумор, рак, левкемия, жлъчка, грип и както вече споменахме - прочиства кръвта и забавя процеса на стареене. 
Съдържащата се в цвеклото целулоза, ябълчена, лимонена и други киселини усилват перисталтиката, съдействат за разграждането и усвояването на белтъците, повишават жизнената дейност на черния дроб.
Затова при хроничен запек, смущения в храносмилането и при чернодробни заболявания се препоръчва изяждането на гладно по 100-150 г варено цвекло.
Ако се смеси с мед, сокът от цвекло се прилага при високо кръвно налягане и като успокояващо средство.
Лапи от стрито цвекло помагат при рани и отоци.
Как да го съхраним през зимата

Разбира се, най-добре е кочаните цвекло да се заровят в средно дълбоко гнездо в земята, за да не измръзнат. След като се наредят в един или два реда, отгоре се натрупват нарязани пръчки и върху тях се изсипва пръстта. По този начин цвеклото може да се запази чак до следващата реколта.

Цвеклото се почиства от пръстта, измива се добре и се нарязва на филийки по дължина. След това се нарежда в буркани, така че да запълнят цялото пространство в буркана и се залива с леко подсолена вода, в която се слага една лъжица оцет, за да не загуби цвеклото цвета си. Съхранено по този начин, цвеклото може да се използва и за салата, и за готвене най-малко две години. По този начин зеленчукът съхранява целебните си свойства и витамините, които съдържа.

За съжаление в България много малко хора използват червеното цвекло за храна и може би затова страдат от толкова много болести. В Русия този зеленчук е от основните продукти, които се използва за салати, гарнитури, боршове и за правене на сок.За разлика от другите зеленчуци, цвеклото и в сварен вид донякъде запазва своите полезни свойства, благодарение на устойчивостта на съдържащите се в него оцветяващи вещества - флавоноидите. Точно те имат противоракови свойства. Затова, ако човек не иска да яде или да пие сок от сурово цвекло, може да го консумирате и сварено. Но, разбира се, за постигне на максимален ефект е най-добре да се пие сок от сурово цвекло. Разбира се, трябва да се спазват следните правила.

- В никакъв случай не трябва да се пие току-що изцеден сок, защото съдържа летливи вещества, които действат като отрова, която може да предизвика гадене, повръщане, обща слабост.

- Преди употребата сокът трябва да престои най-малко два часа в хладилника.

- За постигне на терапевтичен ефект сокът трябва да се приема всеки ден, без прекъсване, в продължение на три до четири седмици, по една чаша дневно 10-15 минути преди хранене, леко затоплен.

- И не може да се приема с друга храна или да се пие с вода.

- За подобряване на вкуса можете да добавите малко сок от касис, нар и череша, които също съдържат флавоноиди.

- При високо кръвно налягане и простуда е добре да се приема сок, подсладен с мед.

- За профилактични цели и за да се поддържа добро здраве, желателно е цвеклото да присъства на трапезата ви най-малко два пъти в седмицата.

Източници:Розали
блиц,здраве