неделя, 31 юли 2011 г.

Сушени домати




Дойде най-после времето през което може да си приготвим тези вкусотии! :)
А ароматът,който се разнася из кухнята цял ден докато се сушат...!!!
На печени домати,пресен босилек,чесън,майорана и риган...Мммм!
Обичам ги тези ароматни парченца,както и всичко приготвено с тях.
Единствения им недостатък е,че изтрайват само около 2 месеца в хладилник.Не може човек да си направи промишлени количества и да си има през цялото време...

Та ето как ги приготвям аз:
  Избират се малки,продълговати домати-тип Рома.Измиват се и се нарязват на половинки,ако са по-големи и на четвъртинки..Посоляват се на вкус,а след това се поръсват със захар-пак на вкус.Захарта обира киселото на домата.Разбъркват се леко и се оставят в наклонен съд за около 30 мин.да им се отцеди сока.
Нареждат се в тава с хартия за печене,като между тях се слагат няколко скилидки чесън с люспите-само леко притиснати с ножа(аз ги чукнах леко с чукче,колкото да се разцепи скилидката).
С четка се намазват съвсем леко със зехтин и се поръсват с пресен,нарязан на ситно босилек.Поръсих също и с малко изсушен босилек,риган и майорана.




Слагат се да се сушат във фурната при не повече от 140-150 градуса-за около 3-4 часа,като от време на време се отваря,за да излезе парата.При домати тип Рома не се отделя много пара,но при обикновените-си излиза доста.Доматите са готови,когато при натиск не се отделя сок и започнат да почерняват леко крайчетата.Не трябва и да се пресушават-трябва да са жилави-да се огъват,а не да се чупят.Ако някои по-тънки парченца са се изсушили по-бързо и са започнали да почерняват в крайчетата-се изваждат само те,като другите се оставят да се доизсушат.
*Това лято суших първия час на около 140-150 градуса,а останалите два часа намалих на 100-110,във фурна с вентилатор на долната решетка.За 3 часа бяха готови,без да се налага да ги дебна дали има някое доматче готово.


След като изстинат добре се нареждат в сухи бурканчета,заедно с чесъна.
Налива се зехтин,да ги облее,притискат се,за да излезе въздуха и се оставят на тъмно и хладно.Аз ги държа в хладилника.Изтрайват около два месеца.Ако изобщо остане нещо в бурканите до края на втория месец :))
Зехтина се овкусява невероятно -става леко червен,поел аромата на всички подправки и чесъна...Божествен!!! Чудесен за овкусяване на салати!...и разни други работи...:))

 Това е количеството от две тави.Напълниха се два буркана.:)) С вместимост около 500-600 мл.




В общи линии-нищо сложно,само трябва да се изчака изсушаването,но то става при ниска температура,което не ангажира да се наглежда фурната през 15 минути :)) Оставяте ги във фурната и си гледате каквото имате за гледане :))Само от време на време изпускате парата :))
     И когато изпитате неистова нужда да консумирате от тези домати-отнемете необходимото количество от буркана,хапнете го сладко,но след това внимавайте останалите парченца да са покрити със зехтин.
Приложението им е в различни фокачи,пици,лазаня,макаронени и спагетени истории,гювечета,ястия с пилешко,навсякъде,където искате да придадете пикантен доматен вкус,в боб,леща и оризови ястия,а може и самостоятелно с парченце сирене и парченце хляб,топъл,прясно изпечен... :)))
Да ви е вкусно! :))


 * ИЗПРОБВАНО! При това успешно! Ура!!!
Замразих ги във фризера и това е резултатът-станаха на кокалчета,които издържаха една година.Така че,чревоугодници,няма страшно-може да имаме сушени домати през цялата година!След като поседяха около 7-10 дни в зехтина с подправките и чесъна-да си ги поемат добре-ги отцедих от мазнината и ги наредих в сухи пластмасови кутии с добре затварящ се капак.Слагат се във фризера.При нужда се изваждат-размразяват се и се действа по предназначение. :)
**ДРУГ ВАРИАНТ е да се стерилизират в бурканчета както са със зехтина:


Две бурканчета бяха престояли в зехтина около две седмици,а други две бяха прясно изпечени,изстинали и заляти със зехтин.Стерилизирах ги за 15 мин.от завиране на водата.Само в единия буркан покрих до горе доматчетата със зехтин,останалите бяха с доматчета отгоре,непокрити с мазнина,след като ще се стерилизират,реших да пробвам.Както и да видим докога ще издържат така без хладилник.
Това са доматенцата,от лято 2018,които определено ще запазя,като сорт за сушене,а са и много вкусни за похапване!Много изобилен сорт,устойчив на болести и много вкусен!



събота, 30 юли 2011 г.

Мариновани чорбаджийски чушки


Измитите чушки(може да са всякакъв друг вид,не само чорбаджийски) се опичат и оставят да изстинат напълно.Смесват се с нарязан на ситно копър и магданоз.Пълнят са в бурканчета,като помежду им се слагат нарязани скилидки чесън.Заливат се с изстиналата марината и се запечатват.
Не се стерилизират.7-8 дни се обръщат бурканчетата по няколко пъти на ден и след това са готови да се приберат на хладно и тъмно място.

Марината:

6 с.л. сол(отръскани)
10 с.л. захар
250 мл вода+ 250 мл оцет
5-6 с.л. олио
Всичко се слага на котлона и след като заври веднага се маха.Оставя се да изстине и се заливат чушките в бурканчетата.Това количество на маринатата е малко,така че ако се прави по-голямо количество чушки се удвояват продуктите за маринатата.Удвоено стига за около 8 бурканчета от лютеница.

* По същия начин приготвям червен,печен пипер,нарязан на парченца(тук вече пипера е обелен ,почистен от семките и нарязан на малки парченца-хапки).Става много вкусен,особено ако се сложи повече чесън и копър.

петък, 29 юли 2011 г.

Мариновани краставички


На дъното на буркана се слагат:

люспи от лук
1 с.л. сол(отръскана)
1 с.л. захар
зърна черен пипер(или шарен)
копър(листа,дръжки,семена)
50 мл оцет
*по 1-2 щипки семена от копър!!!

Нареждат се краставичките,налива се вода-до горния ръб на буркана и се запечатват.Стерилизират се 5 мин.след завирането на водата.Изваждат се веднага и се оставят да изстинат.При изстиване капачката хлътва навътре и се чува звук.Всяка хлътнала капачка е показател,че стерилизирането е минало успешно. :))

*Поради липса и недостиг на пресен копър-сложих по няколко щипки семена от копър-получи се много добре!Семената са по-концентрирани и придадоха чудесен вкус и аромат!Вече дори и да имам пресен копър-задължително ще слагам и семена.Опитайте и вие! :)

петък, 22 юли 2011 г.

Десерт с овесени трици

 Искам да насоча вниманието ви към тази изключителната комбинация от три прости продукта-овесени трици,кисело мляко и мед,но с невероятен ефект върху организма.
Няма да говоря за полезните свойства на всеки един от продуктите ...
Опитайте и те сами ще ви заговорят! :)))
Действа прекрасно на перисталтиката на червата.На кожата и косата.Не са ви необходими чай от Сена,нито други такива подобни разхлабващи-чай,таблетки или хранителни продукти.
Това сладко десертче,приемано след храна веднъж дневно,(може и два),регулира прекрасно това,което се случва в стомаха.

   Пропорциите са:
3 части кис.мляко
2 части овесени трици
1 част мед

Аз  измервам с чаена лъжичка.Това е достатъчно.
Разбърква се и се похапва-на мен ми е вкусно! Дано и на вас ви се хареса! :)))

неделя, 10 юли 2011 г.

Тиквички на пръчици с пармезан


Много вкусна комбинация-тиквички и пармезан! :)
Тиквичките се измиват и нарязват на пръчици -както картофите за пържене.Използвах от светлите и от тъмно-зелените тиквички.На мен тъмните са ми по-вкусни...
Посоляват се и се поръсват с олио.Разбъркват се добре.Добавя се 100 г настърган пармезан и се разбърква отново.Изсипват се в намаслена тавичка и се пекат до зачервяване.
Това е-бързо и лесно,просто и вкусно!
След това-знаем-копър,зехтин,чесън,кис.мляко....бяло вино...примерно! :)))
Добър апетит! :)

петък, 8 юли 2011 г.

Салата от зеле с ким и кълнове

Тази салата е малко необичайна за нашия вкус-не поради добавката на кълнове,а тази на цели зрънца ким.Това е вид гръцка салата.Лично на мен ми допадна вкусът,който придава кимът на зелето.
Нарязва се на ситно.
Добавя се копър,кълнове(тези са от люцерна),
поръсва се с ким на цели зрънца,подправя се със зехтин и оризов оцет,
разбърква се и сте вие....
Ракията ако е изстудена-извадете я и започвайте! :)))
Да ви е вкусно! :))

понеделник, 4 юли 2011 г.

Да съберем семената на Nigella Sativa

 Ето че дойде времето да съберем семената на това хубаво цветенце! Откога го чакам! :))))
Това е така нареченият черен сусам.Използвам го за поръсване на различни тестени изделия.
Тук има информация и за маслото от тези семена.
Тази година ще си имам прясно събрано,а не купено от магазина.Това са изсъхналите вече семенници със семената.Само трябва да се внимава много-защото много се ръсят...Докато дойдат у дома...половината семенца се бяха изронили... :((

След разчепкването на всичко това-се получи ей толкова количество:
 Но ще е достатъчно за поръсването на много тестени изкушения!!!
Ако имате и вие около вас полянки с това цвете-действайте,сега му е времето! :))
 Две седмици по-късно  мога да се похваля и с още по-голямо количество-това е долу горе половин компотен буркан.Мисля че ще е предостатъчен до догодина... :)))))

неделя, 3 юли 2011 г.

Многолистни типови банички



Тесто:
300 мл топла вода
20 г мая
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 1/2 ч.ч. типово брашно
1 1/2 ч.ч. бяло брашно(може и повече,до омесване на тестото)
краве масло за намазване на тестото-около 1-2 с.л.

Замесва се тесто и се оставя да втаса.
Разточва се на кора-около 1 см и се намазва с омекналото краве масло.Прегъват се двата срещуположни края,след това и другите два-и още веднъж на две.Разточва се внимателно-пак около 1 см дебела кора.С остър нощ се режат баничките и се изпържват.Изваждат се върху хартия или салфетка,да попие излишната мазнина.